مانده يک راه

         

 اگر بخواهم من را ببینی، نشسته و ساکت ، تو. نشسته و پرحرف، من. ساعت ده و نیم تا یازده هرشب، تو. ساعت نه و نیم تا ده هر صبح  ، من. یعنی نیم ساعت بعد از آنکه به خانه می رسی. کیفت را روی مبل پرت می کنی. پالتویت را در می آوری. با وسواس آویزان می کنی . دستی به  پشت گردنت می کشی. صورت زبرت  را از بناگوش  تا زیر چانه دست می کشی. ریشت  را می تراشی. توی آینه به صورتت خیره می شوی. زیر دوش چشمهایت را می بندی. سرت را بالا می گیری . آب  داغ  از پیشانی به  انگشت های پایت  می رسد. می توانی به  من فکر کنی ؟  به  من که  پا لتویم  در کمد آویزان است. هفت ماه. از آخرین بارانی که آمد. بعد بخاری خاموش شد. به من فکر کن. زمستان من سه ماه  بعد از زمستان تو می آید.

        اگر روی مبل لم بدهی . د ستت را ازآرنج روی دسته اش هفت کنی. سرت را به روی مشت بسته ات خم کنی. فکر کنی دلت برایم تنگ شده . هیچ راهی برای دیدنم نباشد .  سالها باشد که ازچشم  تو دور مانده باشم .  می توانی آرزوی دید نم را بکنی ؟

 می توانی ؟

         اگر تلویزیون را روشن کنی . صدو چهل و هشت کانال داشته باشد. از کانال یک تا ده را سریع جلو بروی. یازده همیشه بد باشد. همیشه. اما روی آن مکث کنی. چرایش را ندانم. بدانم غیر از پرنده ها، جفت گیری هیچ موجودی را دوست نداری. اما همیشه روی یازده پنج دقیقه مکث کنی. ناگزیر. یازده بی پرنده باشد. دوازده تا بیست و چهار آنتن ندهد. بخواهی هر شب من را بینی. در کانال بیست و پنج باشم. از ساعت ده و نیم تا یازده هر شب تو. نه و نیم تا ده هر صبح من.

         من کی هستم ؟ رئیس جمهور. وزیر امور خارجه. تروریست. گوینده خبر. مجری. حافظ محیط زیست. خواننده. کی هستم؟ من کسی هستم که فقط تو را دوست دارد. ساکت . بدون حرف. می شود آیاتنها با دوست داشتن تو، هر شب از کانال بیست پنج در خانه ات باشم؟ موهایم را ساده شانه کنم.از پشت با گیره ببندم. یک بلوز یقه بسته تا زیر چانه. آبی یا سرمه ای. زرد برای شب های بارانی. آستین ها را تا بالای آرنج تاه کنم. از فیلمبردار بخواهم هرگز از سمت چپ ، نیم رخم را نشان ندهد. همان جایی  که وقتی از روی  تاب پرتم  کردی زخم شد. جای  بخیه اش مثل  کرم روی صورتم خط انداخته. یادت هست. از آن به بعد تا وقت رفتنت از نگاه به چشم هایم خجالت می کشیدی. هنوز هم جر زنی می کنی ؟  زاویه دید روبرو بهتر است. تو رابهتر می شود دید. می بینم. تصویرم را شفاف می کنی. رنگها روشن تر. هیچوقت سراغ کانال بیست و شش به بعد نمی روی .  من باید چه بگویم تا وادار به نشستن شوی ؟

        خبررا دوست داری. اما بدون مرگ. آواز را برای یکبار شنیدن. بهترینش را برای چند روز بعد ، دوباره شنیدن. سیاست را می بینی. اما با حال تهوع ات  چه کنم ؟ می توانم گلسازی درس بدهم . گل های یاس و مریم. آشپزی چطور است؟ قاچ خرد شده با کمی برنج ، میگوی سرخ شده. اما اینها به د رد تو نمی خورد. شبها هویج و کاهو می خوری. همان شب اول نگاهم می کنی. سرت را تکان می دهی. تلویزیون را خاموش. آرام به رختخواب می روی. سرت را تکان می دهی. می گویی :

- « همان بهتر که ترکش کردم . چه آخر و عاقبتی پیدا کرد .»

 

        می بینی برای با تو حرف زدن هیچ احتمالی نیست. مانده یک راه. هر شب ، آب دهانم را قورت بدهم. لباسم را مرتب کنم. رنگ پریدگی لبها و صورت را زیر رنگ سرخ و نارنجی پنهان کنم. موهایم را از روی پیشانی کنار بزنم.دوربین روی صورتم زوم شود. بدون توجه به متن کارگردان ، درباره کسی که یک روز حتما از آن طرف دوربین می بینمش قصه بگویم.

     

  پاییز ۸۵- ثابتی

 

/ 73 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ياشار

راستی خانم ثابتی يک سوال داشتم.... اينکه می گويند فرم يعنی چی؟ نوشته بی فرم يعنی چی..... فرقش با ساختار چيست..... حرفای رولان بارت کجاست؟ درجه صفر نوشتار اگر شد در نوع و سبک نوشته هايتان که احساس می شود يبشتر ... چند دليل (factor) بياوريد? مگر ميشود يک نوشته ادبی تنها از سر نوشته شدن خلق شود ...مخصوصا اگر اين همه ...بحث هم درباره آن بشود.... منتظرم. البته نه جواب بلکه پاسخ تقاضا؟ ياشار

قارقارک

آقای ياشار٬ چرا جمله هاتو تموم نمی کنی؟ < اگر شد در نوع و سبک نوشته هايتان که احساس می شود يبشتر ... چند دليل (factor) بياوريد? > من که این جمله نیمه تمومو نفهمیدم. در ضمن factor دلیل نیستش. factor معنیش عامل میشه و عامل پارامتر هایی ی که تعیین کننده روند یه پروسه س. دلیل reason میشه٬ اگه منظورت اینه.

اميد

و اما بعد... که گفتی يک راه باقی مانده و من هزار راهِ تو در تو را پياده پيمودم تا آن يک راه را بيابم. هيچ راهی را نيافتم . فقط خاطره‌ای بود که از او برايم زنده کردی که اگر نمی‌بودي كه زنده نمي‌كردي، نه رديفي داشت بيت‌هاي شعر من و نه معشوقه‌اي داشت اتاق‌هاي بيت من. تا هر بار كه در را مي‌زنم، بگويد -كيه. - منم. در را باز كند و بگويم سلام.

مهرداد فلاح

ذهن من شلوغ است يا دنيا؟ هم دنيا که هميشه شلوغ بوده هم ذهن من يا که ذهن تو ... از اين نوشته اگر ترش و شيرين شده باشم دروغ نيست هست وباز هم !

توت فرنگی

سلام خانوم ثابتی جون؟؟؟؟خوبی.... مهتاب بابا چطوره؟؟؟؟ من اگه بخوام باهات حرف بزنم تلفنی چه کار بايد بکنم آيا؟؟؟ مهمه هااااااااا

دعاگوی شيطان

قضيه قصه گفتنی نيست. گاهی خود قصه گفت می کند. گاهی گفت و گو... ولی کسی نمی گويدش!

اميد

گفتم که راهی نمانده. به جز اينکه يک مطلب جديد بگذاری. نگفتم؟ بنويس. از او بنويس. بگذار من هم عاشق تر شوم به اوی من. بنويس تا بهتر بتوانم لمسش کنم. ممنونم دوست خوب من. بنويس

محسن

يکی دو روز هست که به داستانی که تعريف کردی فکر ميکنم. جذاب تر از چيزيست که من گفتم. البته نقاط مشترک زيادی هم دارند ..

نازلی

دلم برای نوشته هات تنگ شده بود

شراره

سلام گاهی صندلی خالی نشان ميدهد که کسی در راه است کسی چه ميداند شايد باشد!