دو چشم بی تن

 

            از آخرین در جمع بودن اش بیشتر از شش ماه می گذشت. پیدایش نبود و هیچکس سراغ زنی آنچنان گوشه گیر و مردم گریز را نمی گرفت. همه مان تقریبا از یاد برده بودیم صورت اصلاح نشده ی بی انعطاف اش را، در مقابل هر سلامی که می کردیم ، علیک مجبوری که پاسخ می داد. ضمنا یادمان نرفته بود، او هرگز سعی نداشت مانتو و شلوار مشکی تقریبا رنگ و رو رفته از کهنگی را برآن قد و قواره ی درشت و کمی بلند، نو کند و روی کفش های تخت نیمه مردانه ، واکس براق کننده بزند. کیف اش سالها کوله ای برزنت شلخته بی قید آویزان از سرشانه ی چپ اش بود و تخم چشم هایش که موقع حرف زدن، هیچ لحن تازه ای از نرمی و نازکی به کلمه اضافه نمی کرد. از یاد برده بودیم او و همه ی زن ها تمایلی نداشتند با هم صمیمی شوند و راه رفتن اش در کنار مرد ها همیشه درفاصله بود. اینکه در مکالمه تلفنی با هر آدمی که او را نمی شناخت مجبودبود در جواب سوال بی رحمانه ی " شما آقای؟"  بگوید من خانم رفیعی هستم.

         حالا به جمع ما برگشته. با کت و شلوار خوش دوخت هاکوپیان و موهای پرپشت و خوش فرم سیاه- خاکستری و چشم هایی که تمایل دارد با تحسین و تردیددر مقابل ردیف خانم هایی که جدا از مردها در مقابل اش نشسته اند نگاه کند. همه منتظر بودند برای معارفه ی مدیر جدید. پهنای شانه اش از تمام مرد های سمت راست و چپ اش باریک تر بود و وقتی برای ادای احترام از جا بلند شد از متوسط قد مرد های آن جمع ،حدود ده سانت کوتاه تر. پاهایش را که برای تمرکز شنیدن حرف سخنران روی آن پایش انداخت ، هیچ خبری از انحنای خوش ترکیب اندام زنانه نبود و دستهایش را که روی زانو به هم گره زد ، به چشم دیده می شد، این پاها قادر شده بجای دلربایی، یک زمستان سرد را با کمک طنابی در دست های زمخت، تا قله بالابرود. یک صندلی خالی در ردیف مابه میان آنهایی اضافه شده بودکه همیشه آقا صدا شده اند با آدمی بر رویش نشسته مهربان تر، صبور و انسانی تر.

       جلسه تمام شد. اصراری نداشت خودش را گم کند. می خواست شانه به شانه ی مردها برای عبور مقدم خانم ها راه باز کند و در نوبت آسانسور مردانه بایستد تا کیپ به کیپ آنها تا موقع برگشتن به پشت میز کار بخندد.

       می دانستم طولی نمی کشد به بهانه ی کاری تماس می گیرد. واکنش من برایش مهم بود. من به زن بودن اش احترام گذاشته بودم و حالا باید کاری می کرد که این مرد چند روزه هم اعتبار بگیرد. برای اولین بار بعد از پرسیدن "شما آقای؟" لب نگزیدم و بخاطر شنیدن یک صدای گرم مردانه خدا را شکر کردم.

      دو روز از آن جلسه گذشته. می خواهم او را بنویسم.در جایی بیشتر از چند خط برای خواندن. او متعلق به دنیایی شده که روح اش درخواست کرد و جسم اش التماس. اما یک چیزی در آن جفت چشم محاصره شده میان آن خشونت خود ساخته ی صورت، هنوز زن باقی مانده. چیزی که باعث می شود من نتوانم از آن دو نگاه زنانه ی باقی مانده، بی جسم و سرگردان بگذرم. او عالی است. او که جنسیت اش را طبیعت مفت به او هدیه نکرد. اوی سختکوش که برای بدست آوردن دنیایش جنگید. برای کسی که برای نشستن در ردیف صندلی های مقابل آرزو کرده. به او که جهان گم شده اش را در جنگی نفس گیر از میان سرباز زنانی به غنیمت گرفت که تصمیم دارد در آینده با همان ها در صلح و عشقی ماندگارزندگی کند.

/ 22 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزی

همزاد پنداری عجیبی با خانم داشتم

مهراوه

سلام عزیزم مرسی که به من سرزدی حالا جای اینکه بخندی بگو چی کار کنم با مزاحمم ؟؟؟؟؟؟؟/[ناراحت] در ضمن درد این زنها رو خوب می فهمم زنهایی که گیج چی بودن هستن متنت خیلی جالب این موضوع را توصیف کرده بود[گل]

میم قلمدون

او دوست داشتنی است ... چرا که راز بزرگ زندگی را فرا تر از زنگانگی های مردانگی ها در دوچشم مهربانش جا داده است ... راز دوست داشتن را که فراتر از عشق است ... پایدار باشی ثابتی عزیز ...

فرهنگ رضانیا(انسان،جنایت واحتمال)

این نوع آدم ها همیشه وقتی به دنیای فکر من میان، مدت ها ذهن منو به خودشون مشغول میشن.تصوراین که روزی بازنی روبه رو بشم که روزی مرد بوده یا برعکس...چه قدرزیبا نوشته ای دختر شیطون! خانم ثابتی عزیز تو همیشه برای من یک استادی وعزیز.همین حسو نسبت به امین فولادی هم دارم.اگه بهت میگم شیطون، فکرنکن که ذره ای ازاحترام وعلاقه ی قلبیم کم شده..نه برعکس!شیطون گفتن هام یک نوع جنایته! ازهمون جنایت هایی که برای هرانسانی احتمالش هست!

مانی

ممنونم[لبخند] هم به خاطر حرفهایی که برام نوشتی، هم به خاطر توصیف درخشان سختی‌های آدمی که جنسیتش را مفت به دست نیاورده.[گل]

مهرداد فلاح

... می خواهم او را بنویسم...بنویس! ............................................. .. .. .. من و این مر ( مار ) دم!

خلود

سلام, نه تنها این داستان, بلکه تک تک داستان ها بر خاسته از واقعیت هایی ست که ثابتی در متن ان قرار گرفته ست.من, همیشه به عنوان خواننده, زن قصه در هر پست گذاشته شده در اینجا , ثابتی را تصور می کنم, چه ان زمانی که زن های قصه پیرهن زرشکی به تن کرده اند و چه ان زمانی که زن های قصه کسی را در زمانی و مکانی ،امدن ش را انتظار می کشند و چه ان زن سوار بر اسب و... می دونی ثابتی عزیز،مرا یاد کدام سریال کارتونی انداختید ؟جودی ابوت اما با مو و دامن زرشکی، که اگر دیروز تنها ساتی بابا لنگ درازی بود که نوشته های ویژه تو او را بدینجا کشاند ، امروز صدها بابا لنگ دراز ، سایه شان بر کامنتدونی ات کشیده شده.. قلم ت مستدام باد بانو[گل]

سارا محدث

در باب نوشته شما باید بگویم همیشه از اینکه ببینم باری به مقصد رسیده خوشحال شده ام... سپاس فراوان شب خوش نقطه

سارا پارسي

سلام دوست مجازي خوبم. حتما اين داستان را بنويس. حتما. حالا كه آن را فهميدي بايد بنويسي. چقدر ما به قصه غصه هاي انساني نياز داريم. ديگر از اينهمه غرغر ادبي موجود دارد حالم به هم ميخورد! زود بنويس!

تاتوره

چی بگم؟!