خط خورده ام

  گاهی که نمی شود نوشت ، گاهی که نمی شود حرف زد ، شعر می آید. و حالا این شاید یک شعر .

                                               ******************

خط خورده ام من  ،  خط

از روی یک نقشه

 از کنار یک نقطه

نقطه ای که شرحم می داد

شرح  آب و گندم و گرما

  

کنارم کشیده اند از پشت پنجره 

 از صدای  صبح

از بال پرنده ای که بیدارم می کرد

 

 

قهر کرده با من هر  « شب »

کوتاه می کند نردبانم از اتاق تا حیاط

نمی رساندم  به زیر درخت

تا پهن کنم باز 

 سفره ای  از آب و گندم و آتش روی برف

 

 

خط خورده   این من

 از زیر چتر شیروانی  ، از چکه های باران ریخته برشانه ، از کنار شاخه ی خشک خرمالو ، از چکمه سوراخ پارسال ،  از پاییدن تو تا هر وقت که بخواهم

 

 

خط خورده ام من خط

از دیدن دوباره ی عشق

از هزار زمستانی که با هم بودیم

از جنس تو

از تاریکی

شب

 

 

نوشته ای ، نمی آید

من

دو فصل و این سومش پاییز که می رسد

به جوجه ات گفته ای  قسم که بر نمی گردد

 من

تا زمستان

تا همیشه

  

خط خورده ام من ،  صورتم  ، نگاهم

زیر جاده های باران  ریخته از چشم 

پشت  پنهان قوز کاسه ی  دست

از  پنجره ، از صبح

 

 

یخ زده ام زیر خط ، پاک شده ام از حافظه گنجشک

ماسیده ام به این اتاق

شده ام چسبناکی برفی  که قبل از من

آن روز ها

 دست برنمی داشت از حرمت داغ  دامن حیاط

از ساقه های نازک پنج  پر انگشت جوجه های تو

 

 ثابتی – پاییز 85 – ساعت 6:30 –  نسخه اول شعر

 

 

 

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مزدک

ولی در مورد آتش! خانم ثابتی عزيز. من هميشه با ايدئولوژی مخالف بوده و هستم. ديدگاه ايدئولوژيک بر حول هر محوری که شکل گيرد نتيجه ای جز جمود و سکون در بر نخواهد داشت و در اين مورد اگر عمری بود بعدتر ها باب سخن گشوده شود بهتر است. اما اينکه فرموده بوديد شعر دل بسته ی به موضوع است کاملا با شما هم عقيده ام. اما ببينيد شعر متاثر از يک حس و يک طرز تلقی نگاه من ( مزدک موسوی ٬ که همانند نامم و همانند جامعه ی پيرامونم ٬ همچون نوشته هايم و فراتر از اينها چنان زيست غالب روزانه ام سرشارم از دو گانگی ها و اجتماع نقيضين که مواجهه با نقیضین مجتمع چنان برای من و دیگران عادی شده که گاه زیستی از این دست به عنوان الگویی اجتماعی توصیه شده و در عین حال کارکردهای خاص خود را هم دارد...) در فروردین ۱۳۷۸ است.

مزدک

مزدکی که به واسطه ی سن و سالش‌٬‌ به لحاظ شرايط سياسی خاص ان سالهای کشورش که سر شار از نگاه پر شور به آينده ای روشن بود و به واسطه دانشجو بودنش که سراسر از آرمان بود زردشت را نه اسطوره ای فرا زمينی و ابهتی دست نيافتنی بلکه نيمه ی گمشده ی تاريخی خود و مظهر عصيان در برابر طبيعت و قوای رام نا شدنی طبیعت می بيند. مزدک آن سال ها زردشت را فقط از يشت ها می شناسد و با گات ها کاری ندارد. من هم امروز با شما موافقم ولی چنان که از جريان حاکم بر همين شعر بر می آيد شعر بيشتر بر حول روح آرمانگرايای عاصی زردشت آنجا که میگوید : جایت عجیب خالیست وقت عبور از شب اعجاز آسمانی مرد قیام آتش و عقده های سرکوب شده نسل من می چرخد . انچنان که می بینیم‌: بر تو هنوز باقیست آن اتهام آتش... یا آخر کجاست جایت؟ یعنی تمام آتش؟ با همه ی این تفاسیر از شما بینهاین سپاسگزارم که بر شعر متنی نوشتید که ارزشی به مراتب بیش از خود شعر داشت و دیگر اینکه حوصله ای بیکران به خرج می دهید تا این نوشته های مخدوش را از نظر بگذرانید پایدار و بر فراز باشید

هاشم باروتی

سلام تصوير سازی بخشی از شعر به حساب می آيد.تصويرهايی نو و دلچسب اما تنها توانسته بودی بخشی از روح مرا با خود بکشی نه تمام آنرا .زبان شما نيازمند عصيان است نه آرامشی که از آن گريزانی.

اعظم.س.ب

سلام ای کاش من هم شاعر بودم

اميد

برای همان که اشتباه نگرفته ام.:. تصميم گرفت که اين فضای مقدس تو را با کامنت هايش مسموم! نکند تا کسی عجولانه قضاوت نکند. پاسخت را دادم.

رهگذر

سلام از چلچراغ شب بوها نوری می تابد تا تو را به فراسوی بودنها سوق دهد رنگين کمان جبينت خود حکايتست ژرف حديث مجمليست از حصر از آهی صامت از سوزی بی ساز از دوشی بی دوش از تمثيلها از ريسمانهای آغشته به استعاره از هزاران گذر فردا تاريخ امروز را به قضاوت خواهد نشست و زيباست همسو نبودنها در نگارش در سرايش در ديدنها . گذشتنها و ........ ( رهگذر )

فائزه

سلام گلم.من نميتونم مثل تو بنويسم.ولي هرجوري كه مينويسم ميخوام بدوني كه بهت خيلي عادت كردم ،به همه حرفاي قشنگ و مهربونت.دستاتو از دور ميگيرم و بهت ميگم عزيزم خيلي قشنگ مينويسي در مورد سوالي كه كرده بودم .نميدونم چرا اصلا نميتونم به اون آدرس برم.مهربونم راهكار تازه اي داري؟؟ ‌‌‌‌‌

جوانه

سلام چه قلم زيبايی داريد.چقدر دلم می خواست من هم می توانستم خوب بنويسم اما هميشه هنگامی که يک کوله بار حرف دارم هم چيزی برای نوشتن ندارم.خوشحال می شوم به من سر بزنی.

فاطمه اختصاری

سلام دوست عزیز! با مطلبی تحت عنوان « ترفندهای زبانی در غزل پست مدرن (بخش اول : در واحد واج) » و یک شعر به روزم و منتظر نظرات ارزشمند شما. . یک موش خسته منتظر قالب پنیر...

مهدی

سلام و ممنون از محبت شما و نقدی که از نوشته ام کرديد. با شما موافقم که چندان بندها تراش خورده نيست و اون هم به خاطر فوران شديد احساساته . البته من زياد در نوشته هام دست نمی برم .شعر آخری که نوشتيد زيبا بود به خصوص دو بند آخرش که آدمو به فکر کردن وامی داشت . نفس بودن خواهش کور زمانه ماست !