سزارین دوم

 

         هیچ وقت از تَه مجبور به شروع شده ای؟ در آخرین روز برگشتن، شده بچسبی به آغوش استقبال. تو هیچوقت برای مردن خندیده ای و یا هیجان بلوغ را لابلای چین و شکن های موهای سپیدت شانه کرده ای؟ دلت آمده نوشتن ِ سیاهت را با سفید خط خطی کنی و آوازت را در حنجره ی کلاغ بریزی؟ تو هیچوقت خواسته ای ازدحام اتاقت را با سکوت یک نفر پر کنی و بروی به خاکی که پهناوری نقشه اش، خطوط بلند مرزهای عمودی باشد؟ تو هیچوقت در مقابل دروغ عادل بوده ای یا در مقابل وقاحت ، شرم؟  تو ... تو  هیچوقت آنقدر خوش شانس بوده ای که بلیط تنها سفرت، آخرین صندلی ِ آخرین کوپه یِ آخرین واگن ِ آخرین قطار ِ اخر شب ِ ایستگاه باشد ؟

              من امایک روزمسافر بودم. ساعت ده صبح بود و مهر بود و سالی بی نشان. از بی خوابی صدای چرخ و خُر خُر زن ِ همسفر آمده بودم کنار پنجره ای که می خواست برعکسم کند. سر وته بودم که دیدم زمانی دو طرف ریل، کوه می چسبانند و گاهی در فاصله اش کویر می ریزند. حوصله که کرد لوکوموتیو ران، راهش کج شد از کنار مزرعه های رنگ و بو  گرفته از یونجه، گندم و بلال های پر شیر. سفر را چسبیده به بند ناف میله ی دریچه یِ رفتن، به عقب شروع کردم و با خوش رقصی قطار ، رقصیدم. پیر شده بودم که هفت سالگی به سراغم آمد و از همه سیر، که گرسنگی حرف به دهانم مزه کرد.

         نُه ماهگی را تمام کرده بودم و هنوز بوی آمدن نگرفته بودم که رفتنی زود هنگام صورتم را از زندگی در بکارت رحم ِ زنی، محصور در خانه ای چهار طرفش آب، با یک بغل توت فرنگی وحشی ، به سمت آخرین پنجره یِ آخرین کوپه یِ آخرین قطار چرخاند. 

      باز می پرسم، تو هیچوقت ایستاده در پشت انتهایی ترین  شیشه ی آخرین واگن قطار، بیدار سفر کرده ای؟

/ 10 نظر / 4 بازدید
آرايه

خيلي قشنگ بود... واقعن لذت بردم.

مستان

نوشته هایت را بی اغراق دوست دارم.................. به کویر نمی آیی مهربان واما توت فرنگی وحشی.

امید

مطمئنم موقع نوشتن این متن، نفس نكشيده‌اي. يك بند نوشته‌اي تا مبادا كلمه‌اي در ايستگاه، جا بماند و جاي خالي‌اش مجبور بشوي سه نقطه بگذاري تا خطوط افقي لبش آن را خارج از ايستگاه ادا كنند. من هم يك بند اين نوشته را خواندم. اين را از انجايي ميگويم كه وقتي به پايان رسيدم، فهميدم بايد نفس بكشم. نه اينكه فكر كني سريع خواندم. پاراگراف دوم از توي قطار شروع شد. ريل‌ها به سرعت از زير واگن بيرون مي‌آمدند و همين طور كه از چشمم دور مي‌شدند به هم نزديك ميشدند. صداي حركت واگن را هم به اين متن اضافه كن. ببرم به واگن هفت صندلي ده. باقي راه مي‌خواهم داستان بخوانم و گاهي به زمين خشك و زرد پر از كاه و خاك و گندم نگاه كنم.

مینو نصرت

وای فوق العاده بود این پست تان / یک عقب گرد حسابی و شیرین و به یاد ماندنی ، بر خلاف آنهائی که نم نم با هر بار ورق خوردن سال در تقویم از حافطه پاک م شوند و معلوم نیست به کجا می روند ؟! ... عقربه ای که وارونه می چرخد و بنجامین باتن را هفتاد ساله از رحم مادر به دنیا می آورد تا .... همانقدر غم انگیز که شیرین / گفته بودم که نثرتان تک است مثل خودتان و سلام بانو نازنین

نسیم

احساس می کنم من سالهاست ایستاده در پشت انتهایی ترین شیشه ی آخرین واگن قطار، بیدار سفر کرده ام راستی نگار هم نگار هم به یاد بیاورش زیبا می نویسی خاتون داستانهای شب من

مانی

بازخوانی زندگی، از پایان به آغاز، هم شکوهمنده هم دردناک. فکر نکنم شکل سزارین بی‌خطر و بدون درد باشه. بیشتر شبیه یه زایمان پر رنجه که منتظر یه شیرینی و شادی بلاتشبیهی باشی و درد بکشی تا هستی و زندگی رو به موجودی بدی که از خودته، از جنس خودت... من مردم. زن نیستم و طبیعتاً به اون معنا هیچ‌وقت نخواهم زایید! اما می‌فهمم که چه حسی داره این آفرینش و شراکت در خلقت. حالا می خواد این خلقت، یه نوزاد بی‌ریخت و خیس باشه یا خود خود واقعی خودم که منتظره تا از دلم یا فکر خودم در بیاد! --- ممنون از اون تعریفهایی که از من و از متنم کردی. تعریف رو به معنای "تعارف" نگرفتم ها. به معنای "توصیف" بهم چسبید. نه از جهت خوش خوشان! از جهت اینکه متنم اون‌قدر بالغ شده که ارزش خوندن دوستی چون تو رو پیدا کرده.

بانوی شمشیربدست

آفــــــــــــــــــــــــــــــــــــرین [گل]

شون

حتی اگر پریشانی_این سلسله را پایانی نباشد, تو مثل_آفتاب زمین را دور میزنی و در همه جا می درخشی.

مهر

این شعرت را خیلی دوست دارم رفیق[گل] برای رفتن و برگشتن همیشه پایی هست نه؟ داستان خوب طعم شعر می دهد برایم... .. .. .. دوتایی های بالا رونده از خود فروشونده در خود!