مستقیم تا تقاطع

 

         خیابان ها. امان از خیابان ها که سمت چپ دارند و راست. چهارراه دارند و درختان وسط. زیرپل گذر دارند و تابلوی رستورانی در سمت چپ اش . آخ خ خ از بلوار های چند بانده که ساختمان بیمارستانی در نبش کوجه ای در کنار دارند و اتاق 408 و تختی که تن سرد بیمارش را ساعت سه و نیم نیمه شب با چشمی بسته به سرد خانه می دهد.

        آی آی از پیاده رو های تازه فرش شده از طرح جدید شهرداری و صدای شکستن برف زیر چکمه پاهایی که با یک چتر مشترک و کوله هایی خیس تا اعماق کاغذ های پیچیده در کلاسور ، به سمت میدانی می روند که یک طرفش امامزاده ای و بازارچه ای با بو های خوب دارد.

        دلم گرفته از چشم بستن بر بوتیکی که جوراب های رنگازنگ خرید دارد و تیزر های تبلیغاتی سینمای فیلم های ملودرام با طعم شیرین ِ  دو نفره دیدن.

      از چهار راه پارک وی نگاه دزدیدن و حتی غفلتن به چپ هم نگاه نکردن برای به یاد نیاوردن طعم داغ سوپ جو  و نان تنوری لواش دستپخت سرآشپز رستوران ِ شاطر عباس.  همینطور مستقیم نگاه  کردن و با ته مزه ی تلخ صبح های امتحان  رسیدن به فرعی زعفرانیه و خیابان را در عرض یک ثانیه  به درازای یک قرن  نگاه کردن  و نفس ها ی کهنه را پاشاندن توی مشتی که نم بسته ی  چشم ها را با دستمالی پاک می کند. بقیه راه را وجب به وجب توی خیال شمردن  تا رسیدن به ایستگاه تاکسی خطی سر پل تجریش و  سرازیر شدن از طناب  جان سخت دیروزی که همچنان به گردن پیچیده تا رسیدن به سه شنبه های امروز.  روز های خالی ِ خیال و خواب و سینه و دفترچه.

       دل ،  دوباره برای دیدن ِکرسی خانه ی شاهی متروک و از یاد رفته تنگ شدن و صدای ماموری که هشدار می دهد اینجا ، همه جا دوربین مخفی دارد و نیم ساعت بیشتر به پایان وقت بازدید از کاخ موزه باقی نیست وتند تند برگشتن از راه پله های طلایی قصر پادشاهی فقیر شده از مایملک به تاراج برده از گوشهِ کنار رف ها و دیوار ها ی سال  های سر گردنه.

      پشت مشبک رنگی پنجره ای ایستادن و روز های رفته ی ملکه ای را به یاد آوردن  با تاجی بر سر و مهری در قلب پادشاه و  فرزندانی روبراه زیر گذر گاه های سبز و پیچاپیچ پارک کاخ.   به حیاط قصر آمدن و در حاشیه ی استخری دهان باز کرده  از ترک خشک  سالیهای قحط و بی تنی شناگرانی با حوله های پر زرق و برق.  صدا زدن کلاغ های گرسنه  و گربه های بومی  با ته مانده ی غذای ضیافت دیداری با دوست در رستوران سمت چپ چهارراهی از یاد رفته.

 کوچه و خیابان و نیمکت و کاج و فروشگاه و دوربین و قاچ های خنک و آبدار هندوانه و لاک و تقویم و اسکناس نو و تولد من و پر شتر مرغ و قرص خوشبو کننده هوا و ساز دهنی و ساعت هفت شب انتهای خیابان بهار و صندلی عقب سواری های مسافر کش و آب معدنی های تریای سینما آزادی و دستشویی  پارک هنرمندان و مرد های ورزشکار پارک قزل قلعه و پسته های مغز شده توی دهان شب های برگشت و قصه های کارگاه وانکا و تخته سنگی برای رفع خسته گی آخر آخر اول خیابان هرمزان و پله های فنا خسرو و شمشیر های اهدایی قبایل آفریقایی به برادران جهانگرد امید وار و ماشین سواری رضا خان و سیب سرخی به جای کرایه به راننده مزد دادن  و متن های  دیجیتالی من  رسیدم به مقصد و  بوق و من سفرم عالی است بوق ، و  صورتک بازیگوش کالن دَش ستاره ی پاسخ  و پروانه های دستخوش اهدایی در این باکس سروش و کتاب صحافی شده ی من و کریدور اختصاصی دانشجوی ممتاز امیر کبیر و قناری با کیفی پر از آواز زیر بغل و سوختن چشم از گاز اشک آور و زنی که از من بخاطر عاشق دیگری بودن متنفر بود و هتل های کرمان و عکس های خواهر و تق تق قطار های سفر های آخر هفته و شیادی  املاک های معاملات ملکی و نداشتن برق ویلای شمال و ستاره های گوگد و لقمه ی نان و پنیر صبحانه توی اتوبوس برگشت تهران و  ...............

چقدر سر را باید دزدید از خیابان آشنا و پیاده رو و گوشه و خلوت و نوشته و یاد. چقدر باید قفل زد بر تلنبار دلی که یک صندوقچه لحظه های مات و رنگی در خودش  مهر و موم کرده.

/ 5 نظر / 44 بازدید

خبر دروغ خبرگزاری فارس دروبلاگ آمین را یک بار بخوان http://1barbekhanamin.blog.com

سين

خيلي دوست دارم اين مسير هر روزه ام رو ...از كنار كاخ سعد اباد گذشتن و از كوچه پس كوچه ها وارد وليعصر شدن و رفتن تا پارك وي رو ....نوشته تو رو هم خيلي خوشم اومد..

ادریس

سلام خانوم ثابتی عزیز ../ 1 گویا اتاق 408 بسان Eror 404 "او" را از دسترس نازنین خارج کرده ، دیوار چینی بوده که شاهزاده را به قلعه هوشربای اش فرا کشیده و شما را با مغولستان این جهان تاتارخصال تنها گذاشته باشد . جهانی که گاه در یکی از گردنه هایش تاج ار ملکه یی می رباید و مایملکش را از گوشه و کنار رف ها به یغما می برد ، گاه به هیبت سوداگری شیاد در املاک خود نشان می دهد طمع کرده در زاد و زندگی همنوعی خسته از سفر ، و گاه بصورت گدازه هایی از تنفر فرو می بارد بر دوش و دل زنی که تنها جرم اش و حربه اش و هنرش و شعبده اش عاشق بودن است ... و گاه و گاه ...

ادریس

.2 /... من اما گاهی با خود می گویم چه باک ! برکه ی اشکی اگر از گذشته مانده است ، بلم هایی از یادگاران شیرین هم هست آکنده از عطر و لاک و رنگ و پر شترمرغ و قاچ های هندوانه و اتود های باران خورده در عمق کیف و پسته های خندان . می گویم اشکی هم اگر هست از گاز های اشک آورنده است و لرزه های شوق در این جهان تیمور صولت و چنگیز سیرت که پیشانی را نمی پسندد جز بر خاک ... اما در غبار همین ازدحام ها و در ولوله ی همین زوزه ها بناگهان راننده ای جلوه می کند در نیمه ی شب که سیب سرخی را به مزد می پذیرد و اینچنین است که نخبه ی راهروهای امیر کبیر با مردی از اعماق ناپیدای جامعه به چنان یکفهمی و همدلی می رسد که هزار خاقان در کیفیت اش در بمانند ... زیاده گویی کردم . خلاصه اش ؟ زیبا بود ! خیلی . خیلی [گل] .

سهیل

امان از خیابانی که دور میدان / سر گیجه می رود