چه قد کشیده ام دور کوزه ام سبز ، امروز من.

 

          ممکن است به خاطرم نمانده باشد خیلی از خرداد ها و مرداد های عمرم ، اما تمام مهرها و اسفند هایش را به یاد دارم. از سر و روی این تکه از حافظه ام بوی خرمالو ی رسیده و نوزادی بهار نارنج می آید. بی جهت و یا با جهت شادم و مغرور و بخشنده و دیواری شسته از خاک و فاصله و پنهانی. به میخ دیوار تن ام تابلویی تازه از کودکی و جوانی و پیریِ زنی، که خودم، که دوستش دارم همیشه،  آویزان می کنم و کارت تبریک ِ آنهایی که دوستم دارند بی حد و بی چشمداشت و ماندگار را ورق می زنم، می خندم و خاک تن شان را می تکانم و گل ها و پرنده ی عکس های هدیه هایشان را می بوسم و به کسی که آفریدگار کلمه هایم است و من خدای احساس اش،  تعظیم می کنم.

     وصل می شوم به آوندی که شیره می برَدَم برای خواب آذر و یا می آوِرَدَم برای بیداری فروردین. به عینه می بینم جوانه زده ام و انجیر شده ام و از کاکل گندم موهایم یاس سرازیر می شود. قادر می کنَدَم اسفند، بتوانم فراموش کنم و تمام پاره پوره هایِ کت مترسک های انتقامجو ی دور و بَرَم را وصله کنم و بر برهنگی رسوایی شان دامن زیبا بپوشانم و هر چه کلاغ خوش خبر دور و اطرافم می بینم، یک به یک با اسم صدا کنم.

       بار دیگر فقط برای خودم و آینه ام ملکه زیبایی شوم و عاشق نگاهم و بی نیازی ام و دست هایم و آهار تازگی یقه ی خوش طرح لباسم که بوی ضیافت حضور ِ بی تو یی را می گیرد.

     اجازه می دهم جزیره ی تنهایی ام بشود دالانی شلوغ از همهمه ی شیرینی و  شکلات مغز دار و آجیل های ترد و دستهای شسته ی غریبه های میهمان. 

       اگر از این قوم اجدادی این روز ها هیچ میراثی به جز درد و رنج و فریب برایم نمانده ، این یک پاسداشت رستاخیزش می ارزد به اینکه هر کجای زمان و زمین که باشم اقرار کنم به اینکه        "من اینجایی ام" .

/ 39 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کارگاه نمدمالی

ممنون دختر سال بهتری برای شما اوه آره ، باید یاد دوستمان باشد که بعد از تعطیلات خدمت برسند و رسما دعوتتان کنند بروید قصه شان را بخوانید ! خودش ماخوذ به حیاست ، رویش نمی شود شرم می کند بگوید چقدر... ، اوه به غلط راه نروید ، بیایید به راست ، سه نقطه کم رنگ چاپ شد ، این بود : چقدر شما را دوست دارد و از تنها کسی که دعوت به سرزدن می کند شمایید ، والا سراغ کسی نمی رود مثل ما ، کارش را می کند بی خیال دیگران ! دوستمان ، رفیق خوبی ست برای نمد مالی که ما باشیم... شما را هم احترام بسیار می گذارد[لبخند] بازهم سال بهتر تری باشد برای شما

رزا ملکوتی

سلام تو سال جدید دوباره من به روزم ...با شعر [گل][گل][گل

ژیلتـ

[خنده]اینم بقیه اش از حلقوم کوچکش کشیدمشان بیرون: از بعضي نقاشيهايم که شبها با من حرف ميزنند لذت ميبرم، حرکات ناموزون انجام ميدهم با موسيقي، تنبورم که صدا ميدهد چشمانم را به نقاشيهايم نشان ميدهم و شايد. در ذهنم کساني هستند که روحشان در ذهنم پاره ميشود شايد بعضي اوقات کساني هستند که تکه تکه ميشوند و شايد توي خيابان که راه ميروم ميبينم که کسي ضجه ميزند، کسي زير تاير ماشينها زير پايِ عابرين له ميشود، ناراحتشان نميشوم، خيلي واقعي هستند ولي نيستند. خانم ثابتي! به قول يکي ازين کامنتهايت نوشته هايتان حال آدم را خوب ميکند. اين چيزي که من گفتم، چس ناله نبود، اصلن ناله هم نبود،فقط در سطح يک "صورت وضعيت" بود. این آسمونِ هم همچی کبود مبود نیس و این البته این چیزا رو کلی گفتم، نه درباره ی این چند وخت. متشکر، بازم تبريک، خوش بگذره.

مینو نصرت

هرگز دیر نیست گاهی که سنگ می شوم آبها از من عبور میکنند من میمانم آنها رفته اند بیهوده نمی مانم وسط این همه آب که هی تازه می شوند و می روند و ... نگاهم اما همیشه مثل سیاره ای تازه گرد کوزه ای که تو سبز کرده ای در مدار تماشا می چرخد و کسی یادش می رود صورتم را بر گرداند به روبرو هر از گاهی دلم با تنگی که دستهائی مهربان بر سرم خالی میکند تازه می شود و قد می کشم ، قد چند کلمه برای تماشای شما همیشه سرم را بلند میکنم سلام

مخاطب آشنا

نوروز اصیل ترین و ناب ترین نوروزهاست . اینجاست که عمو نوروز از همه عموهای تحویل سال جلو زده است . نوروز دقیق ترین نقطه اوج و فرود طبیعت است . کوزه که میسازی . گویی انسان خلق میکنی . تخم سبزه که در اسفند به جانش میزنی . گویی فرصت دمیدن روح میدهی . و نوروز کوزه سبزت را جان میدهد . تنفس میکند . و تو را میبیند که کنار سفره هفت سین نشسته ایی . و از کار خداییت لبخند میزند . بی دلیل نیست . وقتی به کوزه سبزت نگاه می کنی . ناخودآگاه به لبخند ناپیدای کوزه ات لبخند میزنی . کار خدایی کردن این چنین است . تو مرا سبز میکنی . با هم میخندیم . نوروز اصیلترین نوروز است . لبخند خدا با زمین .

مهربانو

نازنينم .. عفت پنهان در لابلاي نوشته هاي دل انگيز دوستت دارم و برايت بهاري سبز تر و فرخنده تر از همه ي بهارها آرزومندم

بیژن

درودبرگرامی همدل. تارنگاری دارم که در آن درباره ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درباره گذشتار و حال ایران بخوانی به تارنگارم بیا. شادوپیروزباشی. بدرود.

علیا

عید شد بدون اینکه حسش کنم و عید تمام شد باز هم بدون اینکه حسش کنم. عیدت مبارک.