امشب تمام شد

     

          امروز تولدت بود . تمام شد. بیستمین روز دومین ماه پاییز، از چندمین سالی که مرده ای.

می خواهی مو هایت را شانه کنم، حلقه های درشتش را تاب بدهم ، مسواک بزنی ، چشم ات تا آخرین نفر از بالای تخت ات نرفته ، بسته به خواب باشد. اتاق خالی شود من بمانم و تو و بپرسی چی پشت اون پنجره هست که از کنارش تکون نمی خوری.

" من هنوز هم نتوانم شرح آن گودی عمیقی که یک مرد و سگش در آن زمین خاک برداری شده کنار بیمارستان می دیدم را در هیچ متنی بنویسم."

          آرام روی تخت ، تا کنار پای ات  بنشینم . وانمود کنم صدای تیک تیک دریچه ی قلبی که دارد در زیر یقه باز شده تا دگمه ی دوم پیرهن آبی لاجوردی ات، درزیر آن خط بلند سینه ی بریده ات صدا می کند را نمی شنوم.نگاهم را بدزدم... بدزدم ... بدزدم .  یادم نرود...  یادم نرود ... یادم نرود سینه ... سینه ...  سینه ی جوانت... خیلی جوان ات. 

تو بپرسی :

" یعنی تا آخرش می خواد همینطوری صدا بده ؟"

  به بی خبری بزنم خودم را ، پر حرفی کنم که :

"محمد می دونی سوم مهر روز ثبت نام ات هست. آقای مهندس. تو بالاترین رتبه قبولی رشته ات تو شهید بهشتی هستی.  بگو چند واحد برات بگیریم."

      روزنامه نشانم بدهی و اسم تمام همکلاسی هایت را از بر بگویی و حتی شمرده باشی که ده تای آنها دختر هستند. حتی پیش بینی کرده باشی که شاید عاشق یکی شان بشوی و برای همین کلمه دوستت دارم را چند بار در دهان مسواک زده ی خوش بو یت مزه مزه کنی.

     از زیر ملحفه کف پای سرد ات را توی دست بگیرم و بترسم که تا ساقهایت بالا بیایم و آن لکه های قرمز را بشمرم. بترسم به تن ات ، صورتت نگاه کنم و تو بپرسی  این لخته ها من رو نمی کشه؟

قرآن را دوره کرده باشم و خدا را تا سر سجاده کشیده باشم و ... باز هم خواب دیده باشم تو می روی.  

    تو می روی محمدم و امشب تولد توست . همه ی ما ، من ، هیچ را لابلای کاغذ زرورقی نپیچیده ایم و هر کدام در هر گوشه ی خانه  هیچ کاغذ رنگی به دیوار نکوبیده ایم .هیچ سازی نزده ایم . با هیچ حنجره  آواز نخوانده ایم.

امشب تولد توست. مثل بی جشنی اول مهر. تولد من. روز رفتن تو.

                 اول زرد اول زرد

                 من که می شود پر ریخت ، تو که هم شد پرواز

محمدم

 بنویسم شمع بر کاکلش آتش روشن کنم ، بنویسم کیک به جانش شکر بپاشم ،  بنویسم ساز به دهان اش دف بزنم ، بنویسم دست  به اندامش رقص بگردانم ، بنویسم تو به چشم اش عشق نگاه کنم ،  بنویسم  برادر  بر شانه اش اشک بریزم.

/ 82 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.....

من نوشتم : آهان فرید حالا گرفتم تو داری چی می گویی! شفاهی هرچه گفتی برایم ناگفته بود گرفتی؟ ببین من آن اسامی را که می گویی هیچ ازآنها نمی دانم.... چرا! می دانم !اما نه به اندازه ی تو که بتوانم به مدد ناخوداگاهی به آنها ارجاع دهم...با همه ی اینها ازسنت شعر فارسی گرفته تا بعد ازنیما تا بعداز شاملو تا موج نویی ها و حجمی ها و دهه ی هفتادی ها زیاد آنقدر دارم که نا خوداگاه شعر آشنا را از نا آشنا تشخیص می دهم ! شعر من "تخیلی " نیست که ارجاع به معناها کندهرچند می دانم بیشماری بر این باورند که "تخیل" تحت هر "ایسم"ی.... یکی از سه رکن اصلی شعر است.... شعر من چکی زیرگوش تخیل می خواباند و می گوید من دارم ازملموسات وعینیات زندگی می زنم بیرون... من دارم "زندگی را می گویم"(همان چیزی که تونامش را گذاشته ای جلوه یا رخداد) نه اینکه"از زندگی می گویم"...از این فضاها به شعر رسیدن بسیار سخت است و سراسر راهی ناآشنا ونارفته پیش از این.... اگر حواست نباشد می غلطی توی دامنه ی "داستان سرایی" واگرهم محا فظت از کارکنی زیاد "شعر آشنا" می گویی راهی که من در پیش گرفته ام راه رفتن روی لبه ی تیغ است به گمانم.... شما چه می نویسید ؟

ابوالفضل حسنی

فرید قدمی نوشت : تو با جلوه ها سر و کار داری رفیق نه با واقعیت! واقعیت همچنان که مارکوزه به درستی می گفت از واقع گرایی حاصل نمی شود بلکه از تخیل پدید می آید. رئالیسم کاذبی که توی کار های تو هست قرن نوزدهمی است! رئالیسمی که من از آن حرف می زنم رئالیسم گاسپار نوئه و دیوید لینچ است. رئالیسمی بر مبنای تخیل!

ناهيد

.فوق العاده بود. از حالت نوشتارتون خيلی خوشم اومد چون خيلی صميمی و بی تعارفه.که يکی از رموز موفقيت در نويسندگيه.اينجور خواننده راحتر با شما ارتباط برقرار ميکنه. تا وقتی همديگه را داريم قدر همو بدونيم که جدايی فاصله مرگه. موفق و پيروز باشی

مريم

چقدر ته دلم ذوق کردم که ديدم يادی کرده ايد از من. اينجا که آمدم بغض نشست توی گلويم. راستش بغض که هست اين روزها .. هميشه هست اما اينبار حس کردم توی چشمهايم را هم خيس کرد .. قورتش دادم و حالا سرم تير ميکشد. راستی اگر دلتان خواست به اين بلاگ هم سری بزنيد... کسی اينجا روزانه هايش را مينويسد rooznevishaiam.persianblog.ir

شبگرد

انگاری يه کوه غم ريختن توی دلم دلم گرفته ! هر چند که از سادگی و بی تکلفی کلامتون لذت بردم

تاتوره

۱۲۱

خانوم ثابتی تو همیشه قشنگ می بینی این نه به خاطر متن طول و دراز بلکه مطرح کردن ابهامها و گذر نکردن اینکه ننوشتی به به چه متن قشنگی امیدوارم به منم سر بزنی (آیکون گل 50 تایی) یعنی فرق با دوستم که متولد چهارم فروردین است در مورد اعداد صحبت میکردیم و با دوست دیگری که متولد دوازده اسفند است و با دوستی که متولد برج اردیبهشت. از سی آبان به اول آذر گذر می کردیم و عقرب و کماندار در جنگ بودند چه در درون من و تو و حمل و حوت و ثور ویا در زمین فوتبال در لباس کرواتها و انگلیسها. من همیشه در گذر برج به برج کیف می کنم و ذهنم دنبال تشابه های آن می گردد. همین بود اینارو نوشتم تا بدونی دست نخورده بودنش مال همینه و درست حدس زدی ممنون

اميد

امشب دارد تمام می شود چند خط برای نوشتنت خالی بگذاريم؟      

اميد

                            چند خط شد؟ کم است؟ ابرو باز کن توی صفحه ی بعدی بنويس. امشب دارد تمام می شود