***** تله *******

            شهر  سگ داشت. منظورم شب های شهر بود. اما چون خرابه داشت ، روز ها بی سگ به نظر می رسید. درست یادم نیست از چهار عصر یا زودتر برف شروع شد. دانه های درشت. بی آب. تختم درست زیر تنها پنجره اتاقم بود. یک پنجره در طبقه سوم خانه ای با نمای آجری ، رو به خیابانی که شبها هیچ ماشینی از آن عبور نمی کرد.فقط گاهی که مسافری از شمال برمی گشت ، اگر قرار نبود صبح در خانه اش باشد ، زیر درختهای پیاده روی حاشیه ی خانه های تک و توک سمت چپ خیابان  ، پارک می کرد . صندلی اش را تخت می کرد.  می خوابید. سمت راست خیابان زمین بایری بود. تا چشم کار می کرد خانه ای آن طرفش  نساخته بودند . زمین که تمام می شد یک نانوایی لواشی ، یک مکانیکی و مرغداری  شهر را به پایان می برد. زمین بایر پر از خاک های نخاله بنایی و چاه های فاضلاب تخلیه شده از خانه هایی بود که طی سالها ساخته شده بود. حتی ماشین های باری ای که خاک های ساختمانی و گود برداری ساختمانهای محله های دیگر را می بردند تا خارج شهر خالی کنند ، به این خیابان که می رسیدند بارشان را خالی می کردند. هر چند شب یکی. دیگر کسی حوصله اعتراض نداشت. همسایه عادت کرده بودند هر روز ببنند زمین روبرویشان پر از تپه و پستی بلندی می شود.اسم خیابان "فردوس"  بود. اولین خیابان مسکونی که از یک طرف پایان شهر و از طرف دیگر شروع شهر بود.

         زیر پنجره سردتر از سمت دیگر اتاق بود . آنشب هوای دیدن برف داشتم. نور چراغ تیرک سیمانی برق از پشت شیشه مه گرفته اتاقم معلوم بود. نوری از یک لامپ ضعیف که اصلا مناسب روشنایی خیابانی به این پهنی نبود. انگار شهرداری می خواست با روکش ناجور  آسفالت خیابان ، خط کشی های کج و ماوج و لامپهای سوخته یا  ضعیف به فردوس بودنش دهن کجی کند. این تاوان نام بی مسمایی بود که همسایه ها در جنگ با شهرداری پس می دادند. شهرداری چهار سال پیش تابلو زده خیابان "شهید بی منت ".  تابلو همان روز اول کنده شد و بار دوم و سوم هم. حالا فقط با رنگ سیاه روی دیوار اولین خانه سمت چپ نوشته بودند " بیست متری فردوس" .

          خواب بودم . تازه خوابم برده بود که صدایشان شروع شد. واق واق سگها را می گویم. فکر کردم سحر شده اما هنوز نیمه شب بود . پسر آقای میری اولین نفری بود که هر صبح زود برای رفتن ، صدای در آهنی خانه شان توی خیابان می پیچید. من بعد از آخرین باری که او از روی دوچرخه اش پرتم کرد و یکی از دندان هایم شکست ، فقط می توانستم صبح ها موقع رفتن صدای پایش را و گاهی صدا سرفه اش را بشنوم. هیچکس به غیر از من این صدا را نمی شنید.  عصر هاهم  حدود ساعت هفت ، هیکلش از پشت تل خاکها پیدا می شد .از سمت راست خیابان ، درست روبروی پنجره اتاقم به این سمت خیابان می آمد.با اینکه خیابان خلوتی بود ، اما او هیچ عجله ای برای رد شدن نداشت. حتی گاهی آنقدر به پنجره اتاقم زل می زد که یادش می رفت برای رد شدن از خیابان ایستاده . فقط صدای بوق تاکسی به یادش می آورد که مسافر نیست. هیچکس به غیر از او جرات نداشت از توی خرابه رد شود. شنیدم مادرش می گفت : 

" بچه ام از سر کارش ، رستوران اداره گوشتها و استخونها رو جمع می کنه میاره برا این سگای زبون بسته تو خرابه.می گم علی نکن یه بار می بینی هارن می زنن لت و پارت می کنن اما به خرجش نمی ره که نمی ره. می گه می شناسندم. بوم می کنن."

       وقتی خواستم هفته پیش پرده اتاقم رو عوض کنم مامان اصرار داشت تور نباشه. گفتم اتاقم که مشرف نداره. کی جرات می کنه  بره تو خرابه وایسه اتاق من رو دید بزنه.  حالا سه روز بود پرده اتاقم تور نازکی شده بود با گل های ریز پنج پری که پراکنده رویش کار شده بود. دیگ  علی می توانست غروبها که از سر کار بر می گردد سایه هیکل دختری را که در آخرین بازی از روی دوچرخه پرتش کرد، غرق گل ببیند.

 

    ساعت چهار که برف شروع شد ، مریم خانم مادر علی، دامن مادر را برایش آورد. خیاطی اش حرف نداشت. پرسید کی پرده ها رو دوخته . مامان با ذوق گفت:                                                              " رقیب پیدا کردی . حالا دیگه مینو خودش دوخت و دوزاش رو انجام میده ."

   سرم را تکان دادم. از پشت پنجره کنار آمدم.مریم خانم گفت:

  " علی چند روز پیش می گفت بیست و چند ساله این خیابون همینطوریه که هست. یاد بچگی هاش و مینو افتاد. می پرسید مینو خانم درسش تموم شده."

 سرم رو به علامت نه تکان دادم. پرسید:

" برای همینه که شبها دیر چراغ اتاقت خاموش می شه. درس می خونی."

 ابروهایم که تو هم رفت گفت :

" بابا فضولی نکردم. شب که میام زباله دم در بذارم اگه دیر وقتم باشه می بینم چراغ اتاقت روشنه."

خیالم راحت شد. گفتم:

"امشب هم می خوام تاصبح بیدار بمونم . نه برای درس. می خوام برف ببینم."

      

             سحر نشده بود که صدای واق واق سگها بلند شد. وقتی خوابم برد ، ارتفاع برف پانزده سانتی متری می شد. از زل زدن به خیابان خسته شدم. رنگ سفید برف چشمم را زد. اطراف چراغ روشن تیرک برق ، دانه های برف دیده می شد. هنوز برف تند بود. صدای سگها بیشتر شد. باز هم بیشتر. روی تخت دو زانو نشستم. پنجره را باز کردم.  یک گله سگ توی خیابان ، درست زیر پنچره داشتند  پارس می کردند. جای پاهایشان و لکه های خون سفیدی و دست نخوردگی برف را بهم ریخته بود.  آقای میران و بقیه همسایه ها به فاصله ربختند توی خیابان. یکی داد می زد:

 "هارن ..... جلو نرید."

             اما آقای میران با یک پارو روی دوش به وسط سگها پرید. صدایشان بیشتر شد. با پارو توی کمرشان می زد . مردهای دیگر هم جرات  کردند از در خانه جلوتر بیایند. هیچکس نمی لرزید. تن خیلی ها فقط یک عرق گیر نازک بود. سگهای ماده و نر های کوچکتر به حاشیه سمت راست خیابان کشیده شدند. زبانشان آویزان بود و بخار دهانشان توی هوا می پیچید.  حالا می شد دید چیزی شبیه کیسه ی گونی میان دست و پا و دهان سگها کشیده می شود. آقای میران فحش می داد و نعره می زد. پارو توی کمر و پوزه سگها می خورد و برف قرمز تر می شد. آخرین و بزرگترین سگ ول کن نبود . دمش را میان پایش آورده بود و روبروی آقای میران زوزه می کشید. همسایه ها و خانم میران به وسط خیابان ریختند . آن چیزی که من شبیه کیسه می دیدم را به کنار خیابان کشیدند. دست و پایش را که از هم باز کردند ، تازه دیدم که چه قد بلندی داشته و پالتویش را که از تنش در آوردند دیدم که چه چهارشانه بوده و صورتش را که روی  دامن مادرش چرخاند دیدم که چه زیبا بوده و صدای مادرش را که شنیدم فهمیدم علی چه منتظر بوده امشب.

 

/ 43 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرداد فلاح

دوست خوبم ! بخوانم تا زيبا شوم .. .. .. حالی که کلمه با کلمه می کند زن با مرد نمی کند!

حامد داراب (ح.د.شبگير)

شاعر تو را زین خیل بیدردان کسی نشناخت.. با سلام ودرود فراوان وآرزوی تابستانی نیکو برای شما اشک معشوق اینبار خیلی کوتاه تر از هر بار به روز است و خیلی بلند تر از همیشه حضور شمارا سرک میکشد این پست را عاشقانه بخوان...

ناهيد

سلام عزیز دلم بر می گردم و نظر می دهم

nahid

salam sabetie aziz fazasazi ali bud...maxsusan xane xarabe... az kudaki xane nime saz hese konjkaviam ra ziad mikard...daqayeqi xosh be zehnam rixt. hamishe dustat daram

گيس

این وبلاگ در هر پست بخشی از رمان بلند ((گیسو)) اثر ((گیس)) را ارائه می دهد

پوریا

من تو عمرم یه مطلب به این طولانی نخونده بودم

مهرداد فلاح

در باب چرا رسیدنم به شعر های خواندیشنیدنی ........................................................... کلاغ که قار قارش را پر از دهان من داد ، پر به جایی کشیدم که جایی نبود: به مغاکی که خودم! بازی بامزه ی لحن ها و صدا ها و دهان ها در دارم دوباره کلاغ می شوم ،آن قدر جذبه داشت که تا همیشه ی یک شاعر را برای خودش بردارد. من یکی ولی اهل آشنا نیستم زیاد! شعر را با مچ گیری اش بیشتر دوست دارم تا با ناز و نوازشش. همین که بر می گشتم به آشنا ، دلم برای غریبه غنج می زد. غریبه البته که ترس دارد و ترس البته که قند! قند خواهی من تمامی ندارد انگار...! .. .. .. http://mehrdadfallah.blogfa.com/

برهود

نيستي ثابتی بيا حتما خوشحال می شم رهايی سخته به قول يکی از دوستام می دونم هنوز نشدی