بگو کمی دیر تر بیاید

  

  

             روزی بود آن دور ها که می خواستم آمدن بهار کمی  عقب بیفتد تا خیاط فرصت کند روی یقه و حاشیه ی پیراهن سرمه ای عیدم دگمه بدوزد و عید آنقدر دیر تر بیاید که تمام مشق هایم را نوشته باشم تا تمام روز های تعطیل دلشوره نداشته باشم و روز هایی بود که صدای زنگ خانه یعنی میهمان ،دوست همبازی ،  عیدی ، شکلات . رفتن به میهمانی یعنی موهای بافته وگرفتن کیف سفید و نارنجی قرمز در دست و گفتن به دختر همسایه که من دیگر یک خانمم.

      روزی بود آن روز ها ، دور . که بهار یعنی لباس نازک و گرمای به اندازه و دوچرخه و اجازه بازی لیله در کوچه و خاله بازی تا عصر های طولانی روز های بلند پر آفتاب. خرداد و کارنامه پر بیست و انظباط مقبول و درست کردن  صفحه منچ و مار پله و تاسی که بوی صابون گلنار می داد.

بود روز های چیدن یاس سفید و غوره از درخت مو و آلو چه ترش از دیوار خانه مریم . و فرار از خواب کشنده بعد از ظهر و پنکه ای که سرش را مثل شانه های داغدار مادر بزرگ تکان می داد.

    

    

         حالا ، روزی است که باز می خواهم بهار ساعت سه و سی و هفت دقیقه نیاید تا  این پاییز و زمستان  دوست داشتنی باقی بماند و آدمها تا خرخره سر در گریبان بالاپوششان فرو کنند و باران گهگاه بشورد تمام نکبتی که شهر از بودن ما تحمل می کند. بهار عقب بیفتد تا دگمه های بی لباس عیدم  ،برق نزنند و  هی  از من نپرسند که برای بستن یقه خوشرنگ کدام پیراهن خریده شده اند و عید نشود و من همه اش بنویسم دلشوره ی مشق هایی که یک عمر ننوشتم  و روزی  نیاید که صدای پای میهمان خلوتم را بهم بزند و بچه هایشان آنقدر بزرگ شده باشند که همه اش از سیاست و مرگ حرف بزنند و نخواهم به دیدن کسی بروم که دوستش نداشته باشم و دختر همسایه سر تا پایم را مداوم برنداز نکند و هی نگوید تو بیش از حد خانمی.

 

/ 88 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افرا و پاييز

نوستالژی؟ راستش قبول ندارم که اينقدر غم گذشته را بخوريم.حتی اگر به اين زيبايی که شما بيان کرديد باشد.

اشنای غريب(پوپک)

سلام عزيز منتظر نظر جديدت هستم توی پست جديدم

اصلا هيچ کس...

سلام سال نو مبارک سال جديد با دوست جديد خوشحال ميشم منتظرم

مورچه

به بهار گفتم ديرتر بيايد. زمستان دوباره باريدن گرفت. مردم همه در جشن و سرور بودند که بهار از امدن منصرف شد. خواست که ديرتر بيايد. رفت و دهان دره‌ای از زمستان بود که برف باريد. تا اينکه سيزده روز گذشت. بهار اين‌بار با سر آمده بود. مشتاق‌تر و سبزتر و لخت و عور تر. با لباسی ابريشمی نازک سبز که مقداری به يشمی ميزند.

ساراشريف

بهارم کهنه شد.چرا آپ نميشين؟راستی جواب منو ندادين شما تا حاحالا کتابی نوشتين؟من و نازلی هر دو کنجکاويم.راستش خيلی دوست داريم شما رو بشناسيم.

مینو نصرت

سلام عزیز روز های چیدن یاس و غوره و آی چقدر دور و بعید می نماید / در حالیکه بوی خوشه های یاسمن حقیقت داشت بوی ترد و شیرین شکوفه ی بادام و سنجد و یک بغل فقط عشق/ فقط صمیمیت/ فقط .... انگار شرح حا ل من بود برایتان خلوتی بی هیچ روزنه ای به هیاهو آرزو می کنم و نوشتن بدرود تا ..

اشنای غريب(پوپک)

سلام ثابتی جون همیشه از خدا می خوام که خودش رو برام نگه داره.راستی امین کسی نیست منظورم اینکه خدا دعای من وقبول کنه چون برای کلمه ی امین صفحه کلیدم ای با کلاه نداره اینجوری نوشته شده .نمی دونم چرا برای هر کسی ایمیل میذارم اینجوری میشه حمتا مشکلی داره .اگه بتونی شما برام ایمیل بزنی خوبه تا وقتی که مشکل این رو پیدا کنم.منتظرهستم

زاویه

سلام خانم ثابتی سال نو مبارک . بوی عیدی ... بوی کاغذ رنگی بوی ... همه اینها را خواستم تنها برای تو بنویسم که دیدم یادم رفته که اصلن شاعرش که بوده یا خوانتده این اواز که بوده !! راستی هنوز ان چادر مشکی ات را داری که برای گریه کردن های مادرت پیر کردی و حال خودت شدی همان دختر لجباز ی که باید هی موهایش را دو دستی شانه زد و لپهایش را گل انداخت !!! فعلن بدرود ....

ِمهدی شکارچی

سلام ... واين هيچ ربطی به سنگينی آب قم ندارد. با اين شعر به روزم بدرود

.............

شناختن يا نشناختن اصلا مهم نيست ...... اينجا يک دنيای مجازی است. همين.