مهر و اولی

 

         تک تک تان را دوست دارم و هرگز فکر نمی کردم بعد از مردن آن دو پرنده ی دوست داشتنی ام ، هرگز تا به این اندازه در حضورم موجوداتی از جنس آدم ببینم که از نوک دست ها تا شانه بال در آورده اند.      

 

                                                                          ********

  لازم نیست به عقب برگردم تا امروز کیف ام بوی مداد و پاک کن بگیرد و لباس مشکی تن ام، روپوش سورمه ای خوشرنگی شود. این میز شیشه ای مقابل ام و کامپیوتر و لوازم التحریر روی اش با صندلی چرخانی که روی آن نشسته ام ، نیمکتی چوبی کهنه ای شود در ردیف دوم کلاس ، کنار پنجره ، مشترک با دو همکلاسی کنار من.

            به خوبی بیاد اش می آورم آن دختر مغرور ، تا اندازه ای بلند قد لاغر اندام کم حرفی را که کمتر می شد او را در ساعت های تفریح در فضای بزرگ حیاط مدرسه ، حوالی بوفه یا دسته های خندان دخترانه دید و زنگ های ورزش ، بیشتر در کتابخانه می پلکید تا به انداختن توپ در سبد بسکتبال و یا ردیف کردن سرباز هایش روی صفحه ی شطرنج. همان دختری که عشق اش به انشاء به اندازه ی بیست های جبر و هندسه اش ثابت کردنی بود و به فصل تشریح کبوتر در کلاس زیست شناسی که رسید ،کلاس را از بغض تعطیل کرد.

           دوست اش دارم خودم را ، که آنچنان نام ام را با مهر و اولی آمیخته بود که توانست لایق ترین استاد نقاشی و شعر و فلسفه را دوستدار خودش کند و برای همیشه نامی کندم در جعبه ی سیاهی که او راز هایش را در آن مخفی می کرد.

          می شناسم اش او را که از پنجره ی طبقه ی دوم مشرف به حیاط و خیابان دانشگاه ، طوری به روز های بعد آن روز ها فکر کرد که انگار می دانست دیر یا زود زندگی تبدیل به ایستگاهی متروکه با قطاری از ریل خارج شده خواهد شد.

           کنارم هست همیشه آن پاییز که ساعت ده صبح  اولین روز اش به دنیا آمدم و حتما در غروب یک روز پایانش می روم. و چقدر دلم می خواست در این فاصله کسی برایم طوطی بی قفس نشسته روی انگشت سبابه اش هدیه می آورد. پرنده ای که فقط سلام کند و اسم من را صدا. هرگز مردن و خداحافظی را کسی یاد اش نداده باشد.

     لازم نیست به عقب برگردم تا امروز این اتاق کار، دوباره عطر آن سالن های تو در تو و دستی را بدهد که طریقه چسباندن سی و دو حرفی را با گچ سفید یادم داد که با آن توانستم بنویسم "دوستت دارم".

       اماامروز تنها چیزی که هرگز به یاد نمی آورم بوی بیشمار روز های بین آن روز ها تا امروز است. روز هایی که مداد و دفترم را صبح های زود در خانه جا گذاشته ام و با کیفی که بوی اسکناس گرفته بود به خانه برگشتم. روز هایی که هیچ دستی در کنارم نبود تا یادم بدهد با کدام سی و دو حرف دیگر باید نوشت :

" انگار من فقط یک فصل زندگی کرده ام.  پاییز".

/ 51 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الناز ابراهیم پور

سلام خانوم ثابتی از خودم بدم میاد که اینقد شما رو دوست دارم نوشته هاتونو چند ماهه منتظرتون بودم اما خبری نشد! می دوینن داستانهاتون به من الهام دادن یه داستان نوشتم با الهام از داستانهای شما شایدم شبیه داستانهای شما اما اینو شما بیاین به من بگین باشه؟باشه؟[ناراحت]

نیلوفر (پیچک)

خانم ثابتی عزیز مدت هاست که با خوندن نوشته هاتون و نظراتتون در وبلاگ مهربانو، با وبلاگ شما آشنا شدم و نوشته هاتون را میخونم و لذت می برم... یک بار برای یک دوست خوب و عزیز میخواستم پیامی بگذارم... دوست داشتم حرف دلم باشه ولی حرف دل من را شما در جملات خیلی قشنگی به شخص دیگری گفته بودید... نمی دونم چرا این کار را کردم؟ نظر شما را از قول خودم با کمی تغییر برای اون دوست نوشتم مطمئنم نتونست باهاش ارتباط برقرار کنه، چون زیبا بود ولی حرف من نبود... همیشه از این کاری که کردم ناراحت بودم و تصمیم گرفتم، همیشه جملات را با کلمات خودم بیان کنم. خواستم بگم که باری را از دوشم بردارم. امیدوارم شما هم مرا ببخشید. گرچه مجازات را هم با کلمات زیبای شما به جان میخرم! از آشنایی با شما خوشبختم خانم ثابتی [گل]

رضاکاظمی

آخی! چی بایدبگیم خانوم ثابتی برا این سردر پستتون؟ هیچچی نمیگیم فعلا، چون گفتنی نیست،حسی یه و...اوکی؟ موفق وشادباشید

شیخ

خانم ثابتى، رزومه جهت تصدى پست رياست را كجا بفرستيم؟

بوشهر ايستگاه

[گل]اولين سايت نيازمندي هاي استان بوشهر[گل] ************‌ بوشهر ايستگاه *********** با حضور سبز خود در سايت ما و ثبت آگهي رايگان سايت نيازمندي هاي بوشهر را بسازيد . ثبت رايگان آگهي ثبت رايگان تبليغات ثبت رايگان لينك وبلاگ و وب سايت براي حمايت از ايستگاه نيازمندي هاي بوشهر لينك ما را ثبت كنيد موفق و مويد باشيد

سید مهدی موسوی

مطمئن باش دیگر این لاک پشت پرواز نمی کند برگشته ام به همین سادگی و غمگینی با: آخرین برگ سفرنامه ی باران وودی آلن، ریچارد براتیگان، بهومیل هرابال، شمس تبریزی!! یک ترانه جدید دو رباعی یک غزل-مثنوی خبرهای جدید از کارگاه شعر تهران توضیحاتی درباره داوری کنگره شعر یزد لینک اشعار، داستان ها و مقاله های: (به ترتیب الفبا) فاطمه اختصاری، لیلا اکرمی، آناهیتا اوستایی، زهره جعفرزاده نوشین جلیلوند، محمد حسینی مقدم، الهام حیدری، مونا زنده دل مریم سعیدی، سید حمید سهرابی، محسن عاصی، کیارش کاویانی زهرا گریزپا، زهرا معتمدی، حمید ملک زاده، شهرام میرزایی الهام میزبان، وحید نجفی و... در سایت آدم برفی ها و عروض خبر چندین جشنواره ی تر و تازه شعر و فیلم و... ماجرای کتاب شعر جریان کرج! و آخرین خبرها از فصلنامه «همین فردا بود» این همه ماه نبودنم را انتظار کشیدید حال من با خستگی سفر منتظرم...

نفیسه

خانوم ثابتی مرا هم با خودت بردی ................................................... ...........................................................