یک فصل مانده برایم

 

           مثل زنی که در مریم ترین روز های عمر ، تصمیم می گیرد در ِ صندوقچه ی عروسکِ مسیح هفت سالگی نازنین را برای کمی مادری باز کند و برای پریدن از ارتفاع ِ پهن  هشت  مربع خانه ی لیله ی فرنگی کشیده شده روی کاشی های سیمانی کف حیاط و دیدن دوباره ی برق چشم های ایرج همبازی، وقتی دلخواهانه به او اجازه ی جرزنی می دهد، دامن چهار خانه ی زرشکی و یشمی شیوا را بپوشد و به ساعت ظهر نرسیده، به خوابِ دیدنی ِ فرانک نوزده ساله ی احساساتی خیال اش فرو برود و بگذارد اردشیر کمی حرف از عاشقی به او بزند تا بعد در غیبت خانم ثابتی ِطولانی هر روز صبح ِکار و درآمد و تشخص و تملک ، دربعد از ظهرهای کوتاه، شهرزادش را بفرستد  به کتابخانه و محضر استاد و او را تشویق به فیلسوفی و سیاستمداری کند و فقط چند ثانیه مانده به گرگ و میش غروب سی و آخر سالگی، دوباره بشود شبیه این زنی که منیرم، دور شده ام از خودم که تمام عمر خود ام و صورت و تن اش را آغشته کند به لباس  سفید منتظر ِ ضیافت آمدن آن شب سی و چهار سالگی پر شعر، تا امروز که بی نام ام ، مریمم.

           مثل آن زنی که "زمان " را  بی گذشتن، صرف می کند و قادر است در دالان مارپیچ ِ بودن ، گاهی همان باشد که فقط خودش ارج می گذارد و چشم هایش نوزادی و کودکی و معشوقی و مادری و دوستی و مرگ را هم زمان می کند.

            مثل آن زنی که من ام، امروز شده ام آسمان صبح تهران ام. میان ِ میان بهار، خواسته ام برف ببارم و انجیر های ترد ِ کوچک ِخیسم را روی خاک ریشه بخشکانم و روی سبزهایم حریر سفید بیندازم تا برگ هایش را جوانمرگ کنم.

            مثل آن آسمانی شده ام که پیش گویی و یقین تو را می خواهدخط بزند و اطمینان ما را به وعده ی راستِ هزاران ساله ی روز عید و عددهای قرمز و سیاه تقویم مشکوک کند. عکس قطعی چهار برگه ی قهر از هم بهار، تابستان، پاییز و زمستان تقویم دیواری را از بلندی سال، پایین بکشد و کنار کوتاهی فقط یک ساعت ِ از یک روز از سال، چهار فصل هماغوش نقاشی کند.

          مثل این زنی که من ام که هم کودکم ، هم جوان و هم پیر،  ابرهای بهار سیاهم را وادار به زمستانی ترین سفید کنم که بعد،  در بهمن ترین روز جدایی، هیزم مرداد توی این فاصله آتش بزنم. 

         این زنی که من ام امروز ، ورق می خورم تازه تازه به دیروز ، امروز ، فردا.

/ 21 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پابرهنه تاماه

[لبخند]

مجید جان

مثل امروزی که ابر ها بی صدا می بارند ... تا فردا ... یا سیل شود ... یا شکوفه ... مثل عصر های هم آغوشیه کاغذ و خودکار ... تووی پیاده رو ها بهار ایستاده است ... نگاهم می کند ... دعوتی شاید ... به عصر هایی که مو را به تنم سیخ کند ...

ماسک

.. مثلٍ این زنی که توئی .. کمتر خوانده ام .. کمتر دیده ام .. کمتر بوده است ..

دروغگوی خوش حافظه

هی من... هی زمان... هی تو...!! این بازی.. فصل ها ادامه دارد. " "زمان " را بی گذشتن، صرف می کند" ... می روی و می ایی... صرف می کند به این همه تکرار؟؟ + همه اش تقصیر خوت است!! زبان آدم را باز میکنی.. مجبور می شوم خط خطی کنم چند خط خواندنی ات را..

او که خواب را بیدار میبیند

هر که به حال خود تنهاست . همه مسافر این قطار گوپه کوپه جدا از هم . تتخ تتخ . تتخ تتخ حرکت قطار حین سرکشیدن چای لب سوز زیباست . به چه بوی مطبوعی دارد . چه رنگی تتخ تتخ . تتخ تتخ . صدای سوت قطار که بلند میشود . همه میفهمیم . این منم مسافر . این میایم همسفر . اوووووووووووووووووووووووووووووووووووو تتخ تتخ . تتخ تتخ هوس میکنیم . در این شور سفر . در کنر همسفران در راهرو قطار تله تله بخوریم و هذ کنیم . تتخ تتخ . تتخ تتخ . لبخند سفرمان وقتی روبرو هم قرار میگیریم زیباست . من میدانم و تو میدانی که همسفریم . تتخ تتخ تتخ تتخ . به چه زیباست . گذشتن از کنار دامنه های سبز و درختان سبز . جوهای آب . کوههای دور بدرقه کننده قطار . هنوز با ما می آیند . گویی تا یک قدم به مقصد رسیدنمان از دور همچنان دست تکان میدهند . تتخ تتخ تو عشق است قطار

انا

سلام وقتی نوشتتو خوندم یاد تصوراتی افتادم که ا زخودم بعنوان یک زن سیو چند ساله داشتم زنی موفق در کار مثلا یک گوینده یا تهیه کننده ی رادیو جذاب خوش استیل مادری مدبرو خردمند همسری طنازو خواستنی که لوندیهایش را از یاد نبرده حالا چه هستم هنوز همان دختر شانزده ساله با ارزوی بوسه ی ناب صدایم بی استفاده مانده کم کم خش دار میشود همسرم در اغوشهای متعدد گم همان هنو زه و حالا به 40 سالگی فکر میکنم که نزدیک استو جرات رویا پروری ندارم

انا

نمی خوام با گذاشتن کامنتای متعدد کلکسیون قشنگ و حمع جور عقاید مختلف و بهم بزنم ولی راستش تکونم دادی تو خیلی تاثیر گذاری

مینا درعلی

پاراگراف تک جمله ای اول داستان انگار همه ی حرفها را می زندو نقطه تمام. و بعد به تآیید حرف زده شده می نشیند راوی. دوست داشتنی بود.

نسیم

دلم براتون تنگ شده دلم براتون خیلی تنگ شده هر چه می خوانم دلتنگیم بیشتر می شود

ثابتی

خصوصی عزیزم. تو من رو از هیبت خودم نترسون. تو اگر بدونی من تا چه حد می خندم و به همه چیز آسون می گیرم ، اونوقت با من دوست تر می شی.