تا صد ... تا تو

        (((   دو قصه مینیمال  . با موضوعی کمابیش مشابه.  شخصیت مرد غایب قصه ، درهردو متن ، کاراکتری شبیه به هم دارد. امااز منظر دو راوی متفاوت ( یازگو شده توسط دو نویسنده با نگرش ، زبان ، زاویه د ید ، سبک ، فرم ، جهان بینی ،.... متفاوت  ) فاصله عمل و سرنوشت زن قصه ، از زمین تا آسمان فرق می کند.  پس همانطور که می شود  از دل  یک حقیقت واحد و به نظر قطعی در دنیای واقعی ، به جهت تغییر نگاه و رفتار بینهایت حقیقت نسبی بیرون کشید ، سعی من هم اینست که در پوستین دیگری از خودم و استفاده از متن دوستان نویسنده دیگر ، حقیقت مطلق و تلخ زندگی را در شیرینی زایش و آفرینش متکثر کنم. 

" تا صد "  را من  نوشته ام و " تا (تو) "  را  نویسنده ای که احتیاجی به ذکر نامش نمی دید.احتمالا من در بخش کامنت ها بعنوان خواننده  ، نقدی اجمالی بر قصه ی تا ( تو)  خواهم نوشت.   )))

   

  

تا صد  

           خوب حرف می زد. گاهی که صدایش زنگ دار می شد ، زن به تله می افتاد. شعر می خواند . زن فکر می کرد موهای سیاه معشوق ، روی شانه ی خودش ریخته. به شعر سی و سه در روز سی وسوم که می رسید ، قافیه تنگ می شد. همان اول با زنها شرط می کرد نامشان عسل یا غزل باشد.زیاد فرصت نداشت شعر جدید بگوید. شعر سی وسه همیشه دردسر بود. یک "الهام " توی شعر که هیچکدام از زنها نمی شناختندش. وقتی می پرسیدند ، نمی توانست قانعشان کند الهام ، خود آنها هستند.گاهی همین جا با دعوا ، همه چیز تمام می شد. حتی فرصت نمی شد مرد به دوازدهم شهریور برسد، تا عطر مورد علاقه اش را که بارها در گوش زن  اسم برده ، از او هدیه بگیرد. اگر از سی و سه می گذشت ، ماجرا تا پنجاه و هفت ادامه پیدا می کرد. در شعر پنجاه و هفت ، آنقدر صدای مرد و نوازش دستش عزیزمی شد که زن حتی از اینکه بپرسد نگار کیست صرفه نظر می کرد. زن فکر می کرد ، مرد چه خوب می تواند درسکوت کامل تمام تن او را صاحب شود.

             توی کمد مرد سی صد و هشتاد و پنچ عدد شیشه عطر بود . مارک گود لایف. اتفاق عجیبی افتاده بود. سیصد و هشتاد و ششمی از شعر صدم گذشته بود و از دوازدهم شهریور هم. زن هرگز قبول نکرده بود اسمش غزل یا عسل باشد. شعر پنجاه و هفت را از راه دور شنیده بود. جای خالی هدیه اش توی کمد مرد ، یک تقویم بود. مرد روی دوازده شهریور را خط  خطی کرده بود. 

      نوشته ی : ثابتی

  تا ( تو )

          مي گن اين آرايش خيلي بهت مياد. كاش می فهميدن اين غلطا رو مي كنم كه به خودم نيام . همه ي بدبختي هاي يه زن از جايي شروع ميشه كه همه چي  تموم ميشه . جنس بنجلشو تو تنم احتكار كرد به 9 ماه نكشيده باد كرد . واسه نرسيدن به اين لحظه چقد عجله مي كردم . مثه هميشه خيانت، صحيح و سلامت به دنيا اومد . بي پدر به پدر نداشته اش رفته بود . شايد اگه اون دريچه با 70 سانت اختلاف جلوي چشام باز مي شد ، اوضاع احوالم بهتر از اين بود . حس ميكنم يه چيزي به اسم زن تو من سقط شده. شايد الان بهترين  موقع اس كه به ياد حرف اون زن قانع شبي 10 تومن بيفتم : (( تا مردي نباشد نامردي نباشد )). وقتي پاي مرد وسط مياد ، زناي فاحشه فيلسوفاي بزرگي هستن . هه ...  مرد من كريستف كلمب عشق بود. ادعا مي كرد ميخواد منو كشف كنه . ميخواس پرده از راز وجود من برداره. ناكس اينكارو هم كرد . همه ي كشفش از طبيعت زن شد دو تا قله و يه دره كه تهش دست و پا مي زد . 

هميشه تو زندگي زنايي مثه من سر و كله يه عوضي پيدا ميشه كه حرفاي قشنگشو  قاب كني بزني بالاي سرت و شبي ده  بار مزخرفاتشو عاشقونه زمزمه كني : هو هو هو

گناه ما نه سيب بود

كه نصيب ما اين بود

به اغوش بي تن من دعوتي

جاي براي جاي خاليت نيست

تمام خودت را بياور

از ( من ) تا (تو) يك ( تا ) فاصله است

كاش زور شعرم برسد الف را خم كند تا از (تا) تو بسازد

     

     آره خم كرد .  داغون كرد.  گنام  اين بود  كه  همه ي خو د  مو آوردم. راستي  تو چرا  هيچوقت       نمي خوابي.. . تو هميشه بيداري خيانت .

  نویسنده:...

    

                                   ****  یک ربع - یک متن  ****

اضافه شده در تاریخ ۵/۴/۸۶

            من کی به اینجای راه رسیده ام. این همه سال کی گذشته.  از این بالا که نگاه می کنم باید راه درازی باشد. چندان هم سرراست نبوده. بوی پنی سیلین ، پارچه خیس پاشویه ، شربت همیشگی ساعت 6 عصر که اگر خورده نمی شد عفونت می کشت. آن آهنگ بی کلام که توی راهروی بخش اطفال پخش می شد.  پرستارها و دکتر متین که برایشان زنده ماندن یک کودک عشق و وظیفه بود.

     صدای پاشنه کفش آن زن توی همان راهرو تا کنار تخت ، که می دانستم مادرم است. نگاه مات آن مرد که وقتی بدنم رو قالب می گرفت ، نمی گفت می خواهد از من بیشتر از یکی بسازد. آن بیست های آسان میان صفحه های دفترچه دیکته و زنگ های انشا و جبر و هندسه.  چه باهوش بودم و  همیشه ساکت. و چقدر دوست که برای همصحبتی ، کمین می کردند. نامشان چه بود ؟مینو ، مریم، نیلوفر ، پروشات ، شیوا ، ....

            اردشیر که موهایش خرمایی بود و وقتی از پدرش کتک می خورد ، دروازه بان تیم می شد. تا ببازد  و من بتوانم برای اولین بار بدانم کسی در دنیا هست که نگاه کردنش ،از پشت پنجره و لای درز پرده به یکساعت عروسک بازی نکردن می ارزد. آن زمستان های پر برف و ساعت هشت صبح مدرسه که همیشه زودتر از رسیدن من می رسید. تا آن  محمدی که مرد .اولین رختخواب خالی از تن،  توی متن پهن شد. و اینکه این متن هنوز هم نوشته نمی شود و برف و برف و برف و شعر و شعرو شعر.   تازه فهمیدم به کسی  که کمی از بیشتر و از بیشتر هم بیشتر دوست دارم ، نمی توانم حتی سلام کنم. فهمیدم می شود نگاه را بر گرداند و همیشه از خیابانی به خانه رفت که کسی منتظر نباشد.....

چقدر باید این جاده طولانی باشد که سر گردنه ی حیرانش جنگ باشد و حماقت و از بوی باروت و جنازه اش تا اینجا که من ایستاده ام ، هیچ عیدی نباشد و چراغانی . و چقدر روز آمده  و رفته باشد که توی خاطر من چهل پرنده زنده و مرده باشند . تا من برسم به اینجا که همه چیز است. قله. درخت. خاک . هوای خوب . بوی نم. دریا. قایق . آسمان و روز به اندازه.

 چه مرگم شده  ... حالا که رسیدن ، صفحه آخرکتاب شده و مانده که آن راتقدیم کنم به این خانه امن که بالای این بلندی نشسته و یک تخت چوبی دارد برای خواب و یک پنجره برای باغ و یک خروس برای صبح و  یک میز برای نوشتن .... پس چرا توی اولین خط این قصه خودکار معطل مانده که برای ( تو )  که پشت یک پیچ گم شدی نامی انتخاب کنم .                                          

 

/ 66 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
برهود

مرسی که اومدی اون هم بی خبر ! خوشحال شديم دوست داشتی بمب هم بگذار که گاهی دلتنگ انفجاريم . بيشتر بنويس که ما يا لا اقل خودم جز نوشتن کاری ندارم . تمام کارها به بمب بست خورده است چه مجوز برای خانه فرهنگ کودک چه کارگاه قصه نويسی چه فيلمنامه ... بهتر است که رخت بربندم و پی لقمه نانی سگ دو زنم نه ؟ چون باقی . هميشه شاد باشی

خلود

مبارک

اميد

کلاغ عزيز نام خانوم ثابتی را بدون هيچ صفتی استفاده نکن. يا بگو خانوم ثابتی يا ثابتی خوب يا دوست گرامی. فکر ميکنم تو زود دوست داری با ادم ها احساس صميميت کنی. اينطور نيس؟

کلاغ

اميد٬ جايی که من زندگی ميکنم کسی زياد بفکر تشريفات نيست. اين عادت شده. اسم ثابتی رو بکار بردن نه بمنظور بي حرمتی است و نه بمفهوم احساس صميميت زودرس کردنه. اين تشريفاتی بودن های بيخود در ايران شديدا مرسومه. اگه کسی مدرکه دکترا داره همه بهش ميگن آقای دکتر .....و اگه دکتراش تو رشته مهندسی باشه بهش میگن آقای دکتر مهندس .... بکار گيری کلمات زائد. تو ایران از بکاربردن اسم کوچک ابا دارن و همه یک اقا یا خانم حتما به اسمها باید اضافه کنن. شکل فلسفی موضوع اینه٬ بیشتر بفکر فرم بودن تا ماهیت.

امید

rejected

پائيززاد

سلام ميدانم دلخوری آنوقتها هم از يادم نرفته هست به يادت هستيم هم من هم ناريح

فائزه

سلام عزيز دلم....... خوبی؟ کنکور دانشگاه آزادو دادم........... بد نبود........... برام دعا کن................... راستی دلم گرفته بود آپ کردم......... از خودم نوشتم ها........!!!!!!!!!!!!!!! بيا حتما........... راستی چرا برات آف ميزارم جواب نميدی؟ ها؟ چرا منو اد نکردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منتظرم... تابعد

فائزه

باز اين پو پک خود شيرين زودتر از من اومده.... واستا فردا می دونم ................