دو

                        (( سگ   ))

این روز ها ،

چوپان مهربان من

هر سه بار ، که گرگی تازه می گیرم

دست می کشد از نوازش دنبه ی گوسفند های فربه اش

مختصر زیر گوشم می گوید:

"ببخش ، نواله ات مزه استخوان نمی دهد "

دور می شود

تا بعد

خودش حلقه ی زنجیر گله اش شود

شبش کنارم از لالایی ترق ترق نان خشک زیر دندانم صبح شود

   

باز بمانم

من و

این دشت کم گرگ

شب بی ترس

نان بی توجه

اینهمه مهربانی بی رحم

  

                         ((  خالی   ))

                دوستت دارم

که فقط ” يك “ شب

 براي گم شدن در پانصد و شصت و سه  تار گيسوي ات كافي است

و تنت كه تب دارد ، سرد بهمنم ، کرسی تیر می کند

فصلي كه مي آيد ، دیگر کنارم نیستی

دوستت دارم

كه قدم هايم كوتاه مي كني ،  كوچه  را دراز

   

تو را هميشه و هميشه

كه حرفهايم ،  با تنت مي بري

تا دهانم خالي

چون بستري از بازي

 عشق

 پچ پچ

شمردن موهاي همیشه ريخته ات تا صبح ،  روی بالش

همه اين راه كه آمدم

تازه به آرنجت رسيدم

از بيراهه به زانو

تو حرف مي زدي  ، گم می شدم 

راه كه پيدا مي كردم

يادم كه نرفته !

حرف مي زدي

باز گم شوم

روي بلندي

دو بالش نرم خواب

سر  بر  دارم

صبح شود

باز شروع راه

باراني

از شانه ات

آن راه دراز تا زیر چتر خيس لب هايت

دوستت دارم كه قدم هايم  كوتاه مي كني  ،  راه  را دراز

   

دوستت دارم

در لحظه ای كه هيچكس دوستت ندارد ، دوستم ندارد

می سپارمت به ابد

به شعر

به آواز

به  اولین شب بی تو یی

 

/ 51 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

هر چه کردم نشد که درباره اين پست چيزی بنويسم. نظرم نمی آيد. اين اطراف خيلی بايد دقت داشت ممکن است از حرفهایت بر عليه خودت استفاده شود!

توت فرنگی

سلام ...خوبي.... به روزمااا....بدو تا دير نشده....نابودت ميکنم اگه نياي ....سر بزن...منتظر نظرتم عزيزمممممم...

سعید دارایی)والنتاین(

- در کافی شاپ نشسته بودیم که در باز شد فقط دو چشم دیدم به داغی ِآفتابِ قاهره بعد سرم گیج رفت فقط صدای شکستنِ استکانِ قهوه را شنیدم بر کفِ موزائیک -در کافی شاپ نشسته بودید چشمانم به داغی ِآفتابِ الجزیره بود حاج ملهم گفت: تفنگ هم هست گفتم: نه، اینبار چاقو کفایت می کند تو سرت گیج رفت فقط صدای خرد شدنِ یک دماغ را شنیدی و داغی ِقهوه روی دست هات ( بلند شد و ... چهره اش مثل ِزمستانِ اردبیل سفید شد) صندلی ها به آنی خالی شد سکوت انتظار می کشید دستم رفت زیر ِپیرهن و... خون... روی میز... روی روسری ِتو... روی موهات... ### بر تمام ِتهران برف می بارید صدای ماشین های پلیس به گوش می رسید و چند سگِ سیاه زیر ِپل ِتجریش پارس می کردند.

مهدی

سلام.ممنونم که در کلبه من را به جای باد شبگرد زدی و خسته نباشی به خاطر اينکه دنبالم گشتی هرچند من گريزگاهی ندارم که فرار کنم .مياستم می بينم فرياد می زنم اما پس نمی کشم از عريانی حقيقتی تلخ. شعر سگ تو خوب بود.از اين ديد که چهره جديدی از سگ ارائه کردی.اگر در فرهنگ عامه سگ به عنوان حيوان وفادار و در ديد شاعرانی چون شاندور پتوفی مجار يا همين مهدی اخوان خودمان سگ کاسه ليس می شود.در شعر تو سگ انسان تر از انسان (چوپان ) می شود.حال يا از روی غريزه يا محبت و نان خشک چوپان و يا به هر دليل ديگر علرغم تکرار دايره بی توجهی های هميشه يا تنهايی و لگد خوردن به جنگ گرگ ها می رود تا چوپان و گله سالم بمانند.اما چوپان مهربانی و وفا را با مقياس دنبه های فربه و استخوان اندازه می گيرد.چوپانی که سگ را دوست ندارد هيچگاه نمی تواند دوستدار بره هايش باشد.و اينجا تصوير واقعی سگی غريب مانده تنها ديده می شود که باز فردا شب سه گرگ می گيرد و شب خرده نانی مزمزه می کند و از مهربانی بی رحم خودش عو عو می کند...و نه از شب (بی ترس) در هراس است و نه از دشت (کم گرگ) و فقط این میان نان بی توجه می ماند و دلی پر از حسرت .

مهدی

اما شعر دوم تو تمامی حسرت و اندوه شعر اول را از حسی زيبا سرشار می کند.البته کمی گرايش به عاشقانه های احمد شاملو در هوای تازه و باغ آينه به چشم می خورد.از حيث : ارائه دوست داشتن + به دنبال آن دليل..مثل :دوستش دارم چرا که دستانش در عداوت شهر پناه من ميشد و.. اما زيباست که از تمامی شب های يک سال ۳۶۵ روز يا شب که از وارون صبح معکوس شروع ميشه ۵۶۳ يک شب برای با او بودن برای تو کافيه.خب اين حس قشنگی از دوست داشتنه که مالکيت نداره.بعد از تب او گرم می شوی.پس اين دوستی بين تو و او دو طرفه ست (بر خلاف شعر سگ) و اين در آخرين بند شعر با جمله : در لحظه ای که هيچکس دوستت ندارد و دوستم ندارد ..اثبات می شود.بعد نوعی پچ پچ عاشقانه شروع می شود که عشق و مخمل زيبای سخن او دهان شاعر را قفل می کند و او را در رويای پيش از خواب در اوهام زيبايی گم می کند که در ادبيات ما من کمتر ديدم چنين هم آغوشی شاعرانه و عاشقانه ای را مثلا همين اخوان خودمون: امشب به هر جای تنت که دلم خواست دست می برم ! اما اينجا بحث جسمانی نيست و اين موها و زانو و آرنج سفری ست در وصف گرمای معشوق که روح يخ زده ای را به گرمای تير می برد...

مهدی

عليرغم نظر ديگران من اشعار تو رو بيشتر دوست دارم.چرا که نوع نوشته های نثر تو نه از معيارهای داستان کوتاه از لحاظ ساختار شبيه است و نه قصه (رمانس)..شايد بيشتر به جاری شدن خاطره ای دوردست شبيه باشد.شايد هم چون شعر می نويسم راحت تر با شعر ت کنار ميام..ديگه انگشتام هم درد گرفت.چقدر حرف از من پيرمرد می کشی ثابتی ؟!

ط

بهتر می‌شوی روز به روز لذت بردم

پارميس

دوستي مثل ايستادن روي سيمان خيس مي‌مونه هر چي بيشتر بموني رفتنت سخت تر مي شه وقتي هم كه رفتي جاي پات مي مونه. «گوته»

parmis

khanom sabeti azizam valentine ro beheton tabrik migam

دختر فقير عاشق

تق تق تق اجا زه هست خانم ثابتی عزيز سلام خوبی خانمی ممنون از اينکه به من سر زدی يک د نيا ممنون این شعرت هم عالی بود راستی در مورد سوالت من داداشمو دقیقا ۴۲ روز پیش وقتی که داشت می رفت اداره تو سن ۳۴ سالگی از دست دارم برامو سخته نمی تونیم کنار بیاییم با این اتفاق من آپم یه سر بزن دوسته من بابای گلم